KURU İĞNE (İNTRAMÜSKÜLER STİMÜLASYON)

Kuru iğne uygulaması birçok hastalık sonucu meydana gelen

 akut veya kronik ağrıların tedavisinde kullanılır. Sinirlerimiz ve kaslarımız beraber çalışarak omurgamızın, kol ve bacaklarımızın hareketini sağlar. Sinirlerimizde bir bası, sıkışma veya hasar meydana gelir ise, bu sinire bağlı kaslarda güç kaybı ve ağrı ortaya çıkar. İşte kuru iğne tedavisi (İMS), bu tür nedenlerle güçsüzleşmiş, spazm oluşmuş, ağrılı kaslara uygulanır.  Kasın büyüklüğüne uygun uzunlukta (2cm-12cm), ince iğneler batırılarak yapılır.

        Problemli kasa müdahele daha ağrılı olabilir. Uygulama sonrası saatler veya günler içinde hasta ağrıda azalma ve rahatlama hisseder. Kol, bacak ve omurganın hareket gücü artar. Kuru iğne tedavisinin etkisi birikicidir. Bu sebeple her bir seans sonrası hareket güç ve kaabiliyeti daha da artar. Seanslar haftada 1 veya 2 kez yapılmaktadır.

Seans sayısı ve sıklığı; rahatsızlığın şiddeti ve süresine göre belirlenir. Daha önce geçirilmiş cerrahi müdaheleler seans sayısını artırabilir. Yeni başlamış ağrılar 1-2 seansta iyileşir. Seans sayısı bel ağrılarında ortalama 8, boyun ağrılarında 6, donuk omuz vakalarında 10-15'e kadardır. 

        Tedavide başarı oranı %85-90'dır.

        Kuru iğne tedavisi(İntramüsküler stimülasyon) hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır:

        -Bel ağrıları

        -Boyun ağrıları

        -Omuz ağrıları ve donuk omuz

        -Diz ve kalça ağrıları

        -Duruş bozukluklarına bağlı ağrılar

        -Dirsek ağrıları

        -Felç

KURU İĞNE (İNTRAMÜSKÜLER STİMÜLASYON)

KURU İĞNE (İNTRAMÜSKÜLER STİMÜLASYON)
>